dr hab. Aleksandra Ska

Aleksandra Ska, absolwentka łódzkiej ASP na Wydziale Tkaniny i Ubioru mieszka i pracuje w Poznaniu. Obecnie kieruje Pracownię Rzeźby i Działań Przestrzennych na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie.
 
Jest autorką instalacji, obiektów oraz filmów wideo. Jej sztuka odwołuje się do obszarów seksualności i podświadomości. Interesuje ją cielesność prezentowana poprzez formy odcisków ciała. Sztuce tej artystki towarzyszy wysmakowana elegancja, przepych i zmysłowość. Ska wprowadza jednak do swych instalacji to, co niepokojące, budzące lęk, co pochodzi z obszarów podświadomości, marzeń oraz snów. Wątkiem, który jest silnie eksponowany przez artystkę jest kobieca seksualność. Artystka odnosi się też do fetyszyzmu, wskazując na to, co uwodzi, oczarowuje, przyciąga, ae nie tylko w sensie wizualnym, ile raczej haptycznym (dotykowym). Niekiedy prace Ska odwołują się do innego zmysłu, a mianowicie smaku. Tak było w przypadku filmu Fat Love, którego projekcja odbyła się w jednym ze sklepów mięsnych w Poznaniu.
 
Prace Ska były prezentowane na wystawach między innymi: Korespondencje. Sztuka Nowoczesna i Uniwersalizm w Muzeum Sztuki Ms2, Łódź, Ciepło/Zimno - Letnia miłość, w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie w 2006 roku, Mediations Biennale, Voyage Sentimental w Muzeum Narodowym w Poznaniu w 2008 roku, Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku szkic 3: poza zasadą rzeczywistości, w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2008 roku, Letni nieletni. Młodzież w sztuce współczesnej, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa w 2010 roku oraz podczas 14 Biennale: WRO 2011 Alternative Now we Wrocławiu. W 2007 roku otrzymała Grand Prix na Festiwalu Sztuki Młodych w Szczecinie - Przeciąg. W 2011 roku otrzymała Medal Młodej Sztuki Miasta Poznania. Trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007, 2011 oraz w 2014. W 2011 roku otrzymała pobyt rezydencjonalny w Egon Schiele Art Centrum w Czechach oraz rezydencję Triangle Art Association, New York City, USA w 2013 roku.
 
 
arrow
Hubababa, 2013
arrow
 Matoł, 2009
arrow
 Odnowa od nowa, 2013
arrow
 Infografika, pandemia (2015)
arrow
 Pandemia
arrow
 Pandemia
arrow
 Pandemia (widok wystawy)
arrow
 Ska, nienawidzę cię, 2011
arrow
 Spinka, 2009
arrow