dr Anna Orlikowska

Absolwentka ASP w Łodzi (2004)

W swojej twórczości posługuje się różnorodnym medium, tworzy instalacje przestrzenne, fotografie i filmy wideo. Inspiracje czerpie z otaczającej rzeczywistości i osobistych doświadczeń. W jej pracach pojawiają się odniesienia do oniryzmu, snu czy irrealnego wymiaru tworzonego obrazu.

Wyróżniona w konkursie Spojrzenia (2005) organizowanym przez Fundację Deutsche Bank oraz Zachętę Narodową Galerię Sztuki, laureatka głównej nagrody na Festiwalu Sztuki Młodych Przeciąg w Szczecinie (2009), finalistka konkursu Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart organizowanego przez MOCAK w Krakowie w 2009.

W 2010 otrzymała prestiżowe stypendium Młoda Polska na realizację projektu podczas pobytu rezydencjonalnego w Headlands Center for the Arts w San Francisco w USA. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Funduszu Wyszehradzkiego (pobyt rezydencjonalny w Futura Center of Contemporary Art w Pradze), British Arts Council (pobyt rezydencjonalny w FACT w Liverpoolu)
Brała udział w wielu wystawach zbiorowych m.in: People are Strange BWA Olsztyn (2014), Zbrodnia w sztuce, MOCAK, Kraków (2014), Art Must Be Beautiful, Spectra Art Space, Warszawa (2012), Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, Muzeum Sztuki, Łódź, PL (2012), Es ist Zeit für Turnschuhe!, Künstlerhaus Dortmund, Dortmund (2012), Biennale for Young Art, MMoMa, Moskwa (2010)
Jej prace znajdują się m. in w kolekcjach: Zachęty Narodowej Galerii w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie.
 
 
Film o robakach
arrow
 
arrow
 
arrow
 
arrow
 
arrow
 
arrow
 
arrow
 
arrow
 
arrow
 
arrow
 
arrow
 
arrow
 
arrow
 
arrow
 
arrow