Magazyn RTV. Sztuka w poszerzonym polu aktywizmu.

W dniu 22 lutego (piątek) o godzinie 12.00 Pracownia Struktur Wizualnych i Kompozycji Społecznych zaprasza do Ogrodu Zimowego w Akademia Sztuki w Szczecinie na spotkanie i dyskusję wokół nowego magazynu o sztuce współczesnej Magazyn RTV, wydawanego przez dr Ewelinę Jarosz i dr Zofię Nierodzińską, w kooperacji z Galerią Miejską Arsenał w Poznaniu. 

Celem spotkania będzie dyskusja o aktualnie możliwych sposobach mówienia i pisania o sztuce. Spróbujemy wspólnie określić społeczną funkcję sztuki w czasach lęku przed utratą tożsamości i wzmożonej politycznej potrzeby jej budowania. Jednocześnie zapytamy o słuszność bieżących tendencji „antymodernistycznych' w świecie sztuki oraz o konsekwencje utraty jej autonomii. 

Celem magazynu „RTV", którego pierwszy numer ukaże się w lutym br., jest zaproponowanie afirmatywnego podejścia do sztuki. Redaktorki, jak same piszą: „widzą siebie raczej w roli afirmantek aniżeli krytykantek, majsterkowiczek niż teorełyczek. Przyjmujemy perspektywę śmieciolożek, które z resztek po wielkich i małych teoriach klecą zgrzebny patchwork na miarę wieku, który stracił formę i nie daje się już wiarygodnie uzasadnić obowiązującymi kodami reprezentacji. Dlatego bliżej nam do działania. Nie interesuje nas symboliczny wymiar sztuki, ale jej użytkowo-sprawczy charakter. Wykorzystujemy słowo, ciało, kamerę i algorytm po to, aby zbudować z nich platformę, w której jak w warsztacie montowane i rozmontowywane są zdania i idee. Na tej platformie aktywizm spotyka się z refleksją, reprezentacja z recyclingiem, queer z ekologią. Jesteśmy ciekawe kombinacji, które pozwalają przekuć hermetyczną bańkę sztuki współczesnej, mówienia i pisania o niej. Otwieramy się na otoczenie. Magazyn RTV jest magazynem środowiskowym, to znaczy świadomym tego, że środowisko jest naturalnym biotopem sztuki”.
 
 
arrow