Łukasz Jastrubczak / Wspomnienie Ostatniej Wystawy

Otwarcie wystawy: 14.05.2018 godz.19.00 / Obrońców Stalingradu 17
W pozostałe dni wystawę można oglądać po wcześniejszym umówieniu pod numerem telefonu: 880 731 712.
kuratorzy: Centrum

Wystawa Łukasza Jastrubczaka jest efektem blisko dwuletniej wirtualnej eksploracji rzeczywistości Argentyny i Chile, za pomocą google street view oraz badania kultury i historii krajów Ameryki Południowej. Jastrubczak przenosi swoje zainteresowanie z kraju - imperium - USA, którego dotyczyły jego wcześniejsze prace, na peryferia, które są wykorzystywane w globalnych strukturach.

Cała Ameryka Południowa, od lat drenowana w ramach kolonialnych struktur, do dziś pozostaje w ścisłej zależności od imperiów - USA, Chin czy międzynarodowego kapitału. Efektem silnego uzależnienia gospodarki krajów latynoamerykańskich od Stanów Zjednoczonych jest ogromne rozwarstwienie społeczne i niski poziom życia ogromnej liczby obywateli oraz dewastacja środowiska naturalnego tego kontynentu. Zależność neo-kolonialna determinuje jednak również pojawianie się alternatyw – od komunistycznej rewolucji na Kubie, socjalistycznych rozwiązań Salvadora Allende, po współczesne projekty polityczne takie jak "Buen vivir" w Ekwadorze, czy efektywne kooperatywne działania robotników przejmujących Argentyńskie fabryki po kryzysie w 2001 roku i masowy brazylijski ruch rolników bez ziemi. Jastrubczak chce uwidocznić te zjawiska, również dla celów czysto dydaktycznych, ale z drugiej strony przenosi napięcie neoliberalizm – socjalizm XXI wieku na płaszczyznę indywidualnej praktyki artystycznej. W zasadzie artysta poprzez wystawę ponownie zadaje sobie i nam pytanie o etykę pracy. Czy swoją energię powinniśmy przeznaczyć dla wyobrażenia innego świata, inaczej skonstruowanego i próbować lokalnie go organizować? Czy raczej pogodzić się ze status-quo i uczestniczyć w świecie, w którym nieliczna mniejszość żyje kosztem licznej większości.

Czy istotą uprawiania sztuki jest uczestnictwo w uniwersalnym języku estetyki oraz rywalizacja o swoje miejsce w eksluzywnym świecie rynkowo-instytucjonalnym? Czy jednak można zorganizować pracę artystyczną na innych zasadach, choćby lokalnie? Zatem czy wspominamy kolejną wystawę, fascynując się jej wartościami estetycznymi i niuansami stylistycznymi? Czy jednak bierzemy udział w wystawie, która będzie tą ostatnią, po której pozostanie wspomnienie, tego momentu przełomowego, który zarysował przed nami inną perspektywę.


Wystawa kuratorowana przez "Centrum". Działalność tej instytucji rozpięta jest pomiędzy uprawą roślin, warzyw i owoców, budowaniem kolekcji i pracą badawczą dotyczącą relacji między krajami peryferyjnymi, a tzw. centrum. Aktywność badawcza obejmuje pole sztuki oraz ekonomii. W jej ramach "Centrum" poszukuje rozwiązań dla praktyki artystycznej, alternatywnych wobec modelu, w którym to indywidualna przedsiębiorczość i marka artysty, stawiane są ponad kooperatywnym działaniem i rozproszonym autorstwem. "Centrum" znajduje się na ogródkach działkowych "Przyjaźń" w Szczecinie.

centrumcentrum.org

Łukasz Jastrubczak urodził się w 1984 roku w Zielonej Górze. Posługuje się różnymi mediami: wideo, instalacja, rzeźba, rysunek, obiekt, koncert, interwencja, podróż, zdarzenie, nagrania muzyki intuicyjnej. Wystawy indywidualne prezentował m.in w Art in General w Nowym Jorku, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Galerii Sabot w Cluj-Napoca, CSW Kronika w Bytomiu. Jest laureatem nagrody "Spojrzenia" Fundacji Deutsche Bank w 2013 roku. Razem z Krzysztofem Kaczmarkiem współtworzy grupę artystyczną “Krzysztofjastrubczakłukaszkaczmarek”. Wspólnie z Sebastianem Cichockim jest autorem książki i wydarzeń pt. “Miraż”. Grał na syntezatorze w zespołach “Boring Drug” i "ŁST". Razem z Zorką Wollny organizuje Festiwal Sztuki Dźwięku i Obrazu “Młode Wilki”. Mieszka w Szczecinie gdzie pracuje na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki.

lukaszjastrubczak.com
 
arrow