Letnie #2 Cave: Bad trip

Zapraszamy na wystawę kolektywu Cave, współtworzonego przez Barbarę Żłobińską oraz Mariusza Maślankę. Wydarzenie jest zwieńczeniem ich pobytu w Szczecinie, który odbył się w ramach wspólnego projektu galerii Próżnia i Obrońców Stalingradu 17: Letnie Rezydencje. 

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
Zła podróż jest niechcianym, przerażającym i nieprzyjemnym doświadczeniem, wywołanym przez środki psychoaktywne, zwłaszcza narkotyki psychodeliczne. Przyjemność czerpana z narkotycznego stanu przeradza się w stan psychozy. Objawy bad tripa mogą sięgać od uczuć łagodnego lęku i alienacji do głęboko niepokojących stanów skrajnej paranoi oraz odczucia uwięzienia, lub całkowitej utraty własnej tożsamości.
Psychodeliczni specjaliści w społeczności terapeutycznej traktują nieprzyjemne doświadczenia niekoniecznie jako groźne lub negatywne. Zamiast tego koncentrują się na ich pozytywnym potencjale, który w efekcie może przynieść korzyść użytkownikowi poprzez odkrycie i wyeliminowanie przyczyny paranoi.
Nieprzyjemne wrażenia mogą być nasilone przez brak doświadczenia, nieodpowiedzialność użytkownika, lub brak odpowiedniego przygotowania i środowiska do podróży. Ponadto, brak profesjonalnej kontroli nad osobą poddaną kryzysowi psychodelicznemu może doprowadzić do psychicznych jak i fizycznych szkód, lub nawet śmierci.

Wystawa prezentowana przez Barbarę Żłobińską i Mariusza Maślankę podejmuje tę tematykę w kontekście ekologii oraz technologii. Wizja przyszłości podsuwa nam dwa skrajnie różne scenariusze: jeden przerażający, gdyż destrukcja ekosystemu nie jest już pesymistycznym wyobrażeniem, a realnie odbywającym się procesem; drugi idylliczny, gdzie za pomocą nowych technologii i energii odnawialnej ratujemy własny gatunek przed zagładą.
Efekty nieodpowiedzialnego wykorzystania surowców naturalnych przez człowieka oraz zawrotnej ekspansji jego działalności, która miała przecież z założenia mieć pozytywny wpływ na ludzkie życie, można porównać do stanu psychozy: mutacje genetyczne, anomalie pogodowe, katastrofy ekologiczne... A to jedynie pierwsze jej objawy.
Ludzka aktywność przeobraża, to co już istnieje, i powołuje do istnienia nowe formy życia. Kreatury naśladujące żywe istoty mogą budzić zachwyt jak i przerażenie, stać się szansą na nasze przetrwanie i dobrobyt, lub być drogą do unicestwienia gatunku homo sapiens.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
O kolektywie Cave:

Barbara Żłobińska i Mariusz Maślanka to studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracują ze sobą zarówno jako artyści, jak i kuratorzy. W styczniu 2018 stworzyli galerię Cave, działającą na terenie Wrocławia. Mają na swoim koncie nagrody, stypendia, wystawy w kraju i za granicą. Zainteresowani nowymi nurtami w sztuce, filozofii oraz kulturze globalnej. Tworzą obiekty, instalacje, rzeźby.
 
arrow