ENTRANCE THROUGH THE EXIT.

U źródeł wystawy leży nasze wspólne doświadczenie zdobyte w trakcie dwutygodniowej podróży dookoła Islandii. Idea ciągłego bycia w drodze towarzyszyła nam od początku planowania podróży. W ciągu 12 dni udało się nam przejechać całą wyspę, zaczynając i kończąc w tym samym punkcie.

 

Zatoczyliśmy pętlę w czasie i przestrzeni.

 

Refleksja i odbicie doświadczenia Islandii znajduje swoje miejsce w realizacjach powstałych zarówno na miejscu jak i po powrocie.

 

Jak pisze Roni Horn, artystka od wielu lat głęboko związana z tą wulkaniczną wyspą, Islandia jest wyspą i labiryntem - wystarczająco dużym, by się zgubić, i wystarczająco małym, by się odnaleźć.

To sposób, w jaki należy używać tej wyspy. Przychodzę tu, by znaleźć swoje miejsce w świecie. Islandia jest czasownikiem, a czynnością, jaką opisuje, jest dośrodkowywanie (to center).

To, czym jest ta wyspa, określa Cię. Dopóki się nie zatrzymasz, nie zginiesz w labiryncie, choć takie możesz odnieść wrażenie. Labirynt wymazuje wszystkie różnice.

Dezorientacja przychodzi szybko. Twoje rozumienie miejsca załamuje się. Twoja relacja ze światem staje się wątła. Wędruj długo, a zwątpienie Cię osamotni. wędruj długo, a wszystko stanie się jasne.

 

Podróż odbyła się z inicjatywy Wojciecha Łazarczyka i Jakuba Czyszczonia prowadzących 3. Pracownię Obrazu na Akademii Sztuki w Szczecinie, wzięli w niej udział studenci Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki: Agnieszka Kucharska, Aleksandra Zielińska, Teresa Otulak, Marta Hryniuk, Artur Rozen, Uladzimir Pazniak, Maciej Nowacki, Rafał Żarski, (Jakub Czyszczoń oraz Wojciech Łazarczyk).

 

FUNDACJA GRIFFIN ART SPACE – PARTNER WYSTAWY

Griffin Art Space to instytucja powołana przez Griffin Group, aby wspierać i promować sztukę. Założeniem Griffin Art Space jest ożywianie życia artystycznego i promowanie współpracy biznesu z kulturą. Głównym metodą działania jest mecenat nad najciekawszymi wydarzeniami kulturalnymi oraz działalnością wyróżniających się instytucji kultury, a także organizacja wydarzeń i projektów kulturalnych. Griffin Art Space wspiera między innymi: Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO, Galerię Czułość, Miesiąc Fotografii w Krakowie oraz magazyn „Contemporary Lynx”, promujący polską sztukę na świecie. Równolegle Griffin Art Space organizuje wystawy i wydarzenia kulturalne pod swoim szyldem oraz buduje własną kolekcję sztuki.

 
arrow