Built/Unbuilt KATHARINA FRICKE

otwarcie wystawy:
wtorek 06.09.2016 godz.19.00

wystawa czynna:
07.09-26.09.2016
wt-sb. 15.00-19.00

koordynatorka projektu: Anna Sienkiewicz

Zona Sztuki Aktualnej
Akademia Sztuki w Szczecinie
pl. Orła Białego 2 | 70-562 Szczecin


Zona Sztuki Aktualnej ma przyjemność zaprezentować premierową wystawę prac Kathariny Fricke, zrealizowanych w trakcie rezydencji artystycznej, organizowanej wspólnie przez Miasto Rostock i Szczecin.

Poznając nową przestrzeń – społeczną, architektoniczną, bądź historyczną – artysta tworzy dzieła, łączące jego praktykę twórczą z nowo odkrytym potencjałem, nieznanego dotąd miejsca.

Katharina Fricke zajmuje się problematyką tożsamości, pamięci zapisanej w przestrzeni miejskiej. Bohaterami jej fotografii są ludzie, a także miejsca, które dopominały się o uwagę - sądząc po opowieściach, jakie usłyszała od osób towarzyszących jej podczas pobytu w Szczecinie.

Zgłębiając współczesną historię Szczecina, Fricke nie potrafiła oprzeć się wrażeniu, że wiele istotnych tropów prowadzi ją do jednego miejsca - Stoczni Szczecińskiej. Co pozostaje mieszkańcom miasta jeżeli zostaje im odebrane coś, co w ich odczuciu definiuje ich tożsamość? Temat ten, wśród jej fotografii, stanowi jedynie szkic. Wnikliwa analiza tak złożonej i wrażliwej kwestii uwarunkowana musi być pełnym i długotrwałym zaangażowaniem. Niewątpliwie jednak dla artystki, podobnie jak dla mieszkańców miasta, Stocznia stała się ważnym składnikiem szczecińskiego krajobrazu, zarówno tego materialnego, jak i mentalnego. Fricke wspomina to, co udało się w mieście zbudować, ale podejmuje również refleksję nad tym, czego zbudować już być może się nie uda.

Stocznia jest istotnym, ale tylko jednym z elementów układanki, którą tworzą fotografie Kathariny Fricke. Podglądała ona miasto, poznawała jego architekturę i szczególną uwagę skierowała na osiedla bloków mieszkalnych. Ogromne budynki pomalowane na pastelowe kolory, które przywołują na myśl watę cukrową, zdają się podejmować desperackie starania o to, by być bardziej atrakcyjne wizualnie. Wiele miast ma problem z tym, jak nadać wielkim osiedlom bardziej przyjazny charakter. Fricke pochyla się nie tylko nad problematyczną architekturą tych miejsc, ale skupia się przede wszystkim na rzeczach widocznych tylko dla mieszkańców: na wspomnieniach, doświadczeniach i anegdotach, które odrzucają pobieżną obserwację ”bezdusznej” architektury blokowisk.

Projekt stanowi próbę kreatywnego zobrazowania historii w postaci fotograficznych portretów twarzy i miejsc, sprawia, że osobiste wspomnienia stają się częścią zbiorowej pamięci i przestrzeni Szczecina.

Projekt współfinansowany przez Miasto Szczecin.
fot. Kamil Macioł
arrow
fot. Kamil Macioł
arrow
fot. Kamil Macioł
arrow
fot. Kamil Macioł
arrow
fot. Kamil Macioł
arrow
fot. Kamil Macioł
arrow
fot. Kamil Macioł
arrow
fot. Kamil Macioł
arrow
fot. Kamil Macioł
arrow
fot. Kamil Macioł
arrow
 
arrow