Izabela Plucińska nagrodzona w Krakowie za najnowszy film „Portret Suzanne”.

Izabela Plucińska została laureatką najstarszego konkursu Krakowskiego Festiwalu Filmowego– Międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych –za film “Portret Suzanne”. Jury, któremu przewodził polski reżyser Xawery Żuławski, przyznało reżyserce nagrodę Złotego Smoka za mistrzostwo w kształtowaniu materii i błyskotliwe balansowanie między surrealistyczną wizją a realnością. Według jury to dzieło kompletne i zachwycające.

Pewnego dnia, w obcym mieście, otyły mężczyzna dręczony samotnością widzi, że jego lewa stopa zamienia się w kobietę: rozpoznaje Suzanne, utraconą miłość…

"Portret Suzanne" to groteskowa adaptacja tytułowego opowiadania Rolanda Topora w całości ulepiona z plasteliny, w której zachwyca każdy szczegół. Animacja jest  niemiecko-polsko-francuską koprodukcją filmową, w której ważny udział ma Szczecin.  W Szczecinie powstała scenografia, lalki oraz część animacji. Izabela Plucińska zaprosiła do współpracy twórców z województwa zachodniopomorskiego. Prace nad filmem odbywały się w Centrum Przemysłów Kreatywnych  Akademii Sztuki w Szczecinie  -mówi Paulina Ratajczak z Fundacji Las Sztuki, jedna z producentek filmu. Film powstawał również w Berlinie, w studiu Izabeli Plucińskiej.  Postprodukcją filmu zajął się francuski producent Films de Force Majeure.

Premiera filmu odbyła się 28 maja 2019 roku na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym. W czerwcu film zaprezentowany zostanie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Festiwal w Annecy to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmów animowanych na świecie. „Portret Suzanne” nie weźmie jednak udziału w konkursie. W tym roku Izabela Plucińska została zaproszona do jury festiwalu w Annecy. Film zostanie zaprezentowany w pokazie specjalnym „oryginalne dzieła czterech utalentowanych reżyserów”. W lipcu „Portret Suzanne” będzie pokazany na 12. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR. Film zakwalifikował się do konkursu międzynarodowego  (filmy krótkometrażowe) poznańskiego festiwalu. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną  11 lipca 2019 roku podczas Gali zamykającej festiwal ANIMATOR  2019.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy POMERANIA FILM, Medienboard Berlin Brandenburg, BKM, Referenzmittel FFA, Région Provence-Alpes-Côte-D’azur.  Partnerem strategicznym projektu jest Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Centrum Przemysłów Kreatywnych.

BIO

Izabel Plucińska urodziła się w Koszalinie, obecnie mieszka w Berlinie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (kierunek: wzornictwo) oraz animacji filmowej na Wydziale Operatorskim łódzkiej PWSFTviT, gdzie uzyskała również tytuł doktora w zakresie filmu animowanego. Specjalizuje się w animacji plastelinowej. Jej film "Jam Session" (2005) - zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Jest wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie, w Berlinie prowadzi własną firmę produkcyjną ClayTraces.

SZCZEGÓŁY DOT. FILMU:

„Portret Suzanne” – animacja, 15 min., 2019 (Polska, Niemcy, Francja)

Koprodukcja:
Clay Traces GbR (Niemcy)
Films de Force Majeure (Francja)
Fundacja Las Sztuki (Polska)

Scenariusz, projekt postaci, animacja:
Izabela Plucińska

Drugi animator:
Robert Kuźniewski

Background design & Visual Effects:
Yann Goodfaith

Dialogi:
Justyna Celeda
Laure Crubilé
Jesse Larner
Izabela Plucińska

Lalki, tła, rekwizyty:
Małgorzata Borowiec
Katarzyna Mierzejewska
Gabriela Śmierzewska
Karolina Gołębiowska
Teresa Otulak
Piotr Bruch

Muzyka:
Arfaaz Kagalwala, Pascal Comelade

Francuska wersja językowa:

Pasquale D’Inca

Angielska wersja językowa:

J. David Hinze

Producenci:

Christine Haupt (Clay Traces GbR)

Jean-Laurent Csinidis (Films de Force Majeure)
Izabela Plucińska (Clay Traces GbR)

Robert Kern (Clay Traces GbR)

Paulina Ratajczak (Fundacja Las Sztuki)

Poniżej link do werdyktu - Zwycięzcy 59 Krakowskiego Festiwalu Filmowego:

https://www.krakowfilmfestival.pl/zwyciezcy-59-krakowskiego-festiwalu-filmowego/?fbclid=IwAR3Kwxq8jVpxPOzjmJ0gXayUNTk3MP42A4W9q3HWAOVPkvzpC87Ucqyz1i0

 
arrow
 
arrow
 
arrow